Niedawno zakończyliśmy projekt „FUMED edukuje – studiuj w Łodzi!” wspomagany przez fundację dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obejmował on wyjazdy do 10 szkół średnich w województwie łódzkim, podczas których realizowaliśmy zajęcia dla klas biologiczno-chemicznych.
W listopadzie odwiedziliśmy Piotrków Trybunalski, Kutno, Pabianice, Łask, Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów, Brzeziny, Poddębice, Łowicz i Łęczycę.
Nasza prezentacja była poświęcona tematyce krwi – jej składu, funkcji – wzbogacona o ciekawostki i kolorowe zdjęcia. Było trochę naukowo, ale nie widzieliśmy znudzonych twarzy.
Przejdźmy do części praktycznej!
Tu obowiązywała praca w rękawiczkach – robiliśmy rozmaz krwi obwodowej. Odważni mogli skorzystać z jednorazowych lancetów i zbadać własną krew.
Teraz trzeba rozmaz zabarwić. Tu też można się ubrudzić… Dobrze, że mamy fartuchy.
A na koniec – wielki finał – oglądanie preparatów pod mikroskopem. Różnicowanie komórek to nie lada wyzwanie, ale naszym podopiecznym szło jak z płatka (może z niewielką naszą pomocą).
Podczas warsztatów towarzyszyły nam uśmiechy i dużo dobrej zabawy. Z przyjemnością odpowiadaliśmy na pytania dotyczące uczelni czy naszego kierunku. Poznaliśmy mnóstwo ciekawych i głodnych wiedzy osób, które być może spotkamy w nadchodzącym roku akademickim.
Bardzo nam miło, że tak ciepło zostaliśmy przyjęci przez grono pedagogiczne i uczniów. Liczymy, że nasze zajęcia nie tylko wzbogaciły wiedzę licealistów, ale też rozbudziły zapał do nauki.